top of page

Hello from moody days / Ahoj ze zamračených dní


I have finally developed some films and printed photos in my darkroom. This photo was taken in October 2020 with my model Marketa. I photograph her now for about twenty years and she is still amazingly beautiful person. Would you believe she is in her forties?

This covid time is so tough for me. I am an extraverted kind of person, I need people and sun to live and get some energy. The whole winter I felt like I was hibbernating.. Maybe I was. If the spring finally came I could be brought back to life, however its still gone far far away, so this is one photo for some time... I guess. :)

Konečně jsem vyvolala a zvětšila nějaké fotografie. Tuhle fotku jsme s Markétkou zrealizovaly již v říjnu 2020. Věřte nebo ne, ale tuto osůbku fotím již 20 let a ona je pořád neskutečně krásná. No řekněte sami, vypadá na 40?

Doba covidová je pro mě moc těžká. Jsem extrovert a ke svému životu potřebuju lidi a sluníčko, to mi dává energii. Celou zimu jsem měla dojem, že jsem v zimním spánku, možná to tak skutečně bylo. Kdyby se konečně dostavilo jaro, možná bych se mohla probudit zpět k životu.Nicméně jaro je pořád daleko a tak tohle asi bude jedna fotka zasxe na čas. :)


Comments


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page