top of page

Jak připravit byt na focení / How to prepare your flat for photoshooting

Již dlouhá léta se zabývám kromě dalších oblastí fotografie i fotografií interiérovou. Její nárůst má zajisté na svědomí boom společnosti AirBNB a její kultura prezentace na internetu. AirBNB platilo léta zpět doslova armádu fotografů, která zajišťovala, aby vzhled AirBNB stránek byl tak profesionální a to včetně zobrazovaných fotografií.

Dnes se potkávám s řadou zákazníků, kteří svůj business založili též na AirBNB či na booking.com a živí se krátkodobými pronájmy. Pokud jste i Vy jedním z nich a rozhodli jste se zůročit Vaši nemovitost díky pronájmům, pro Vás je tento návod určen. Profesionálně vyfocený byt je jednou z nejdůležitějších věcí, kterou k úspěchu v této oblasti podnikání potřebujete.

Its been some years I work in the field of interior photography apart from other fields I usually cover. There is no doubt that the boom of interior photography came a few years ago and that was mostly because of Airbnb and its web presentation. Airbnb used to pay an army of photographers to be able to ensure the content and photos on their webpages look professional.

Nowadays I meet a wide range of customers who built their business on Airbnb or booking.com and they make their living out of short-term rents. If you aspire to become one of them and wish to put your property to use this way, this article is for you. Professionally photographed flat is one of the key factors you need to need to achieve if you wish to start this kind of business.

Pokud tedy chystáte byt na focení, co byste pro to měli udělat?

V první řadě je důležité myslet na to, abyste měli dostatek času na přípravu. Pokud víte, že například nábytek Vám přivezou v úterý, ve středu ho smontujete a ve čtvrtek si pozvete fotografa, zkuste si to ještě jednou rozmyslet a uvědomit si, co všechno Vás čeká za práci a nechat si pár hodin i na výsledné čančání bytu.

Jakmile přijde fotograf do bytu, je důležité, aby byl byl na focení připraven, a to úplně. Fotograf by měl být v podstatě Váš první host, jenž uvidí byt přesně tak, jak bude vypadat, až se do něj někdo přijde ubytovat.

Proč? Protože se potřebuje po bytě rozhlédnout, najít si zajímavé úhly, podívat se na světlo. Je daleko těžší odvést stejnou práci, pokud se zrovna v části obýváku vrtá lampa, která bude hnedle přivrtaná, ale v pozadí se objeví to místo na většině fotek nemluvě o tom, že je tam samozřejmě rušící element neklidu, a tak fotografovi nezbyde, než čekat (což může následně zvednout Vaší cenu za focení), nebo fotit vlastně jiné úhly, než by vyfotil, pokud by měl prostor k dispozici celý.

Na co je dobré se zaměřit:

So if you try to prepare your flat for photoshooting, what is it you are supposed to do?

In the first place you should think about the time you need to get ready. In case your funiture will be brought on Tuesday and you know you are going to work on that on Wednesday and ask a photographer to come on Thursday, think about it twice and realise what is really everything you need to do before the photoshooting and leave yourself a few hours for the final touch.

it is important, that you have ready before the photographer arrives. In other words the photographer should really be the first person who is going to see your flat as a guest. Why? Because the photographer needs to have a look inside the flat first, he or she needs to find interesting angles and see the light working inside the space. It is a lot more difficult to have the same result if for instance you try to drill a lamp to the ceiling in one part of the living room and it appears in the backround on nearly all of the photos the photographer would take in the other part of the living room and I am not talking about the fact that drilling is a bit disturbing as we all very well know. Then the photographer is left with either having to wait until this all is finished (which then may raise your costs for the shooting) or take different angles than he or she would otherwise take.

So what is it you should concentrate on:

1. Úklid

Byt či dům musí být čistý, je dobré podívat se i na okna, vyleštit zrcadla. Drobné nečistoty na podlaze třeba nemusí být vidět, naopak pokud jsou někde jakékoliv lesklé plochy (linka, poličky, zrcadla), je špína viditelná a těžko se s tím pracuje.

1. Cleaning

The flat or house needs to be clean. It is worth it to check windows and mirrors. Small dirts on the floor might not be visible however every surface which reflects light (kitchen, shelves, mirrors) becomes problematic and the dirty spots become visible.

2. hygienické potřeby, ručníky, fén

Pakliže poskytujete hostům ručníky, šampony nebo fén, je dobré je ukázat, vystavit. Ručníky vypadají lépe složené nebo srolované, než pověšené. Můžete je položit na umyvadlo, pračku nebo kamkoliv do koupelny nebo také na postel. Vystavte fén, máte-li ho, ukažte šampony nebo tělová mýdla, pokud je máte pro hosty.

2. towels, shampoos or hair-dryer

In case you provide fresh towels, shampoos or hair-dryer, it is more than nice to show those in the photos. Towels look better folded or rolled than hanging. You can place them onto wash-basin or washing machine or wherever in the bathroom or also on the bed. Show the hair-dryer, put the shampoos somewhere visible, if you have those.

3. dekorace

Pokud byt pronajímáte pro krátkodobé pronájmy, obvykle jsou úspěšné byty, ve kterých se cítíte jako doma. Neškodí sem tam pověsit obrázek, postavit svíčku, či cokoliv,co se Vám do bytu hodí a dává v něm smysl. Hezky vypadají také zajímavá světla pro dotvoření atmosféry, lifestyle časopisy v AJ či umělecké knížky na konferenčním stolku. A nezapomeňte na barvy! Byt laděný například do šeda může krásně rozsvítit jeden červený polštářek na kanapi nebo přehoz hráškově zelené barvy.

3. decorations

If you rent your flat for a short term, it is usually the cosy flats which give you a feeling you are at home, which work the best. It is good to hang a picture on the wall, place a candle or bring anything what you believe fits with the rest of the interior. Lamps always look good and help in creating a nice atmosphere. You can also use some lifestyle magazines or artistic books in English on a conference table. And most importantly - do not foget the colours! For instance a flat which is in grey shades can look more amazing if you put a red pillow or a green folded cover on the sofa.

4. květiny, ovoce

Máte v bytě květiny? Dobře děláte, působí příjemně, dotvoří atmosféru a byt ožije. Máte, nemáte, v každém případě není vůbec špatné nakoupit na focení pár řezaných květin do vázy a ovoce na mísu. Dodá to barvy a veselí.

4. Plant, flowers and fruits

Do you have plants in your flat? Well done! They help to create atmosphere and bring the flat to life. Nevertheless despite of having or not having plants it is always good to buy some flowers and fruits for the shooting. They bring colours and joy.

5. čaje, káva, malé nutnosti k vaření

Poskytujete hostům čaj, kávu nebo víno při příjezdu? Máte pro ně olej a sůj a ocet k dispozici? Nabízíte marmeládu od babičky k snídani? Ukažte to! Narovnejte to například na mističku vedle varné konvice.

5. Teas, coffee or essentials for the kitchen

Do you offer your guests tea, coffee or wine after they arrive? Do you have oil, vinegar and salt at their disposal? Do you offer them your grannys homemade marmelade? Show it! You can display those for instance in a bowl next to an electric kettle.

6. prostřete pro čaj, snídani nebo oběd

I když hostům neposkytujete stravu, působí hezkým dojmem například čajový set nebo víno se dvěmi sklenkami. Je možné i prostřít na stůl pro snídani či oběd, narovnat hezky talíře, příbory i ubrousky. Fantazii se meze nekladou. Můžete též narovnat nějaké pečivo.

6. Set the table for breakfast or lunch

Even if you do not provide food for your guests, it can create a nice impression if you put a teapot on the table or also wine there with two glasses. It is also possible to set the table and play with the plates and napkins there a little bit. Some bread can be in a small basket as well.

7. Na co si dát pozor

A čemu je dobré se vyvarovat? Povlečení na postelích a polštářky by neměly vypadat, že jste je právě vytáhly z pračky. Uvědomme si - takhle si hosté představují, že byt najdou, až přijedou.

Zkontrolujte si, zda nemáte u lampiček prasklé žárovky, když u postele svítí jedna a nedá se vyměnit, je to škoda.

Méně je někdy více - houbičky a utěrky či jary možná poskytujete a není na škodu to na jedné fotce ukázat, ale všeobecně vzato jsou to nevzhledné předměty, které se vyplatí na focení schovat.

Mop a vysavač - všem je nám jasné, že v tom bytě někde budou, ale fotit je asi nepotřebujeme. Zkuste jim najít skryté místo.

7. What to avoid

And what is it that you should better not show? Bed covers and pillows should not look like you took them straight from the washing machine. Lets realise that your guests imagine the flat is going to look this way when they come.

Check if you have all bulbs in lamps working. If there is only one lamp out of two next to big bed working, its a shame.

Maybe less is sometimes more - sponges and washing liquids might be nice to show on one photo saying - yes, we also provide this, however in general these object do not look very cosy so its best to hide those.

Mop and vacuum cleaner - yes, we all know they are in the flat/house somewhere, however we still do not need to photograph those. Try to find them a nice hidden spot.

Máte otázky? Máte něco k doplnění? Pište! Pokud ne, tak - focení zdar a hodně úspěchu s vaším novým prostorem.

Do you have questions? Do you have things and notes to add? Write them to me. If not, then good luck with your shooting and with your new place to rent!

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page