top of page

From Phillipines to Prague also for the photos / Z Filipín do Prahy i za fotkami


It was a lovely sunny day of April when we met with Anjanette and her family. They booked me for a photo session around Prague castle and Charles Bridge as this was not only their last day in Prague, but also a birthday of Anjanette's husband and father of their kids. I got out of tram and saw them sitting on a small wall in the shadow and immediately I knew this would be a fun time spent with them.

I learned they come from Manilla, Phillipines and travelled to see a bit of Europe, because its their kids school holidays at the moment. We walked through Strahov Monastery, took some photos with a view of Prague from above and then walked over a playground at Vlasska street to Kampa and out and ended our session with a view of Charles Bridge. Their kids were really amazing and for me it was a pleasure to take photos of such nice family. Sending my warmest regards to Manilla now! :)

Some other photos available here

Když jsem se potkala s Anjanette a její rodinnou, byl zrovna nádherný slunečný den uprostřed dubna. Zamluvili si u mně focení kolem Pražského hradu a Karlova mostu nejen proto, že tohle byl jejich poslední den v Praze, ale také proto, že Anjanettin manžel a otec jejich dětí měl ten den zrovna narozeniny. Vystoupila jsem z tramvaje a viděla je sedící na zídce ve stínu a okamžitě jsem věděla, že to bude opět jedno z těch příjemných focení plných legrace.

Dozvěděla jsem se, že pocházejí z filipínské Manilly, a že do Evropy přijeli na dovolenou, protože je zrovna období školních prázdnin. Prošli jsme Strahovským klášterem, vyfotili jsme Prahu shora a pak jsme pokračovali skrz dětské křiště ve Vlašské ulici a Kampu až k vyhlídce na Karlův most. Jejich děti byly opravdu moc fajn, a tak to pro mě byl celkově velmi příjemný zážitek. Posílám pozdravy do Manilly a vy se můžete podívat na pár dalších fotek také tady


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page